Porto Femme 19′ Winners

 

INTERNATIONAL COMPETITION

 

 

BEST FEATURE FILM

CRUSH MY HEART, by Alexandra Makarová – Austria

 

 

SPECIAL MENTION FEATURE FILM

BAD BAD WINTER, by Olga Korotko – Kazakhstan

 

 

 


 

BEST SHORT FILM

TAIL END OF THE YEAR by Chieh Yang – Taiwan/USA

 

 

 

SPECIAL MENTION SHORT FILM

LAST CALL, by Hajni Kis – Hungary

 

 


 

BEST ACTRESS AWARD

KATI ZSURZS, in “Last Call”, by Hajni Kis – Hungary

 

 

 

 

 

JURY MEMBERS:

Ana Catrina Pereira | Portugal

Jaime Neves | Portugal

Raquel Freire | Portugal


 

BEST ANIMATION FILM

SIMBIOSIS CARNAL, by Rocío Alvarez – Belgium

 

 

 

SPECIAL MENTION ANIMATION FILM

CLEMENCE’S AFTERNOON, by Lénaïg Le Moigne – France

 

 

 


 

DOCUMENTARY AWARD

COLD LANDS, by Iratxe Fresneda – Spain

 

 

 

SPECIAL MENTION DOCUMENTARY

GIRLS OF UCHITUU, by Helena Salguero Vélez – Colombia

 

 

 


 

EXPERIMENTAL AWARD

HER VOICE, by Silvia Defrance – Belgium

 

 

 

 

SPECIAL MENTION EXPERIMENTAL

LANDSTRICH – STRETCH OF LAND, by Juliane Ebner – Germany

 

 

 

 

 

JURY MEMBERS:

Çağla Harputlu | Turquia/Turkey

Deniz şengenç | Turquia/Turkey

Pedro Neves | Portugal

 

 

 

 

NATIONAL COMPETITION

 

 

BEST SHORT FILM

MARIA, by Catarina Neves Ricci

 

 

 

SPECIAL MENTION SHORT FILM

BENJAMIM, by Ana Margarida Coelho

 

 

 

 


 

BEST ANIMATION FILM

TIO TOMÁS, A CONTABILIDADE DOS DIAS, by Regina Pessoa

 

 

 

SPECIAL MENTION ANIMATION FILM

ENTRE SOMBRAS, by Alice Guimarães & Mónica Santos

 

 


 

DOCUMENTARY AWARD

VIRA CHUDNENKO, by Inês Oliveira

 

 

 

MSPECIAL MENTION DOCUMENTARY

NÃO É UM CASO ISOLADO, by de Marta Pinheiro

 

 

 

 

 

JURY MEMBERS:

Carla Sequeira | Portugal

Patrícia Nogueira | Portugal

Raquel Felgueiras | Portugal

 

 

 

 

STUDENTS COMPETITION

 

 

BEST SHORT FILM

DISTANT, by Ecegül Bayram – Turkey

 

 

 

SPECIAL MENTION SHORT FILM

PERSEPHONE, by Dora Šustić – Czech Republic

 

 

 


 

BEST ANIMATION FILM

CORPOREALITIS, by Beatriz Bagulho – Portugal

 

 

 

 

SPECIAL MENTION ANIMATION FILM

KRAMPOUEZH, by Julie Brun, Camille Estieu & Jiamin Peng – France

 

 

 


 

DOCUMENTARY AWARD

ELI-EIN PORTRAIT, by Lumen Nguyen – Germany

 

 

 

SPECIAL MENTION DOCUMENTARY

BRHTR, by Inma Veiga – Spain

 

 

 


 

EXPERIMENTAL AWARD

CATARSE, by Maria Contreras & Kelly Ambrozzio – Portugal

 

 

 

SPECIAL MENTION EXPERIMENTAL

42, by Joana Caiano – Portugal

 

 

 


 

FESTIVAL’S SPECIAL AWARD 

JOHN, By Rita Ornellas – Portugal

 

 

 

 

 

JURY MEMBERS:

Anabela Oliveira | Portugal

Beste Yamalıoğlu | Turkey

Luísa Sequeira | Portugal

 

 

 

 

XX ELEMENT COMPETITION

 

 

XX ELEMENT AWARD

2nd CLASS, by Jimmy Olsen – Sweden

 

 

 

SPECIAL MENTION XX ELEMENT

JULULU, by Michele Cinque – Italy

 

 

 

 

 

JURY MEMBERS:

Carla Sequeira | Portugal

Patrícia Nogueira | Portugal

Raquel Felgueiras | Portugal

 

 

 

 

WOMEN’S STRUGGLES AND RIGHTS AWARD

 

 

A TORRE DAS DONZELAS, by Susana Líra – Brazil

 

 

 

 

SPECIAL MENTION 

2nd CLASS, by Jimmy Olsen – Sweden

 

 

 

 

 

JURY MEMBERS:

Maria José Magalhães | Portugal

Patrícia Martins | Portugal

Sónia de Sá | Portugal

0 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.